Trabzon Gayrimenkul Değerleme

Trabzon Gayrimenkul Değerleme

Trabzon Gayrimenkul Değerleme

Trabzon gayrimenkul değerleme çalışmaları, şehrin önemli bir liman kenti olması, tarihi geçmişi ve önemli yerlere ev sahipliği yapması nedeniyle büyük bir önem arz etmektedir. Yapılan arkeolojik kazılarda ve bölgede yapılan taramalarda Yontma Taş Çağı’na ait eşyalar keşfedilmiş olup bu durum Trabzon şehrinin tarihi geçmişinin çok uzun yıllar öncesine dayandığını göstermektedir. Karadeniz’e kıyısı olması ve jeopolitik konumu dolayısı ile Roma, Trabzon ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır. 

Trabzon ili doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi uygarlıklara ev sahipliği yapması sebebiyle pek çok tarihi yapıyı da barındırmaktadır. Görülmesi gereken yerlerden bazıları; 

  • Sümela Manastırı,
  • Trabzon Kalesi,
  • Vazelon Manastırı, 
  • Küçük Ayvasıl (St. Anna) Manastırı,
  • Atatürk Köşkü,
  • Ayasofya Müzesi, 
  • Trabzon Müzesi(Kostaki Konağı),
  • Uzungöl,
  • Bedesten Çarşısı,
  • Boztepe’dir.

Doğal ve tarihi güzellikleri ile Karadeniz Bölgesi’nin önemli şehirlerinden birisi konumundadır. Ülkemizde turizmi canlandırmak için yapılan çalışmalar dolayısıyla yaz aylarında yaylara düzenlenen turlar ve kültür turizmi turları şehre yerli ve yabancı turistleri çekmekte, şehrin gelişimine katkı sağlamaktadır.  Bu sebeple şehirde emlak piyasası da hareketli bir haldedir.

Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’dan sonra 2. büyükşehir olması, Kafkasya, Orta Asya ve batı arasında bir köprü vazifesi görmesi, sağlıklı ve geleceğe yönelik stratejik yatırımların yapılabilmesi için gayrimenkul değerleme raporu alınması tavsiye edilmektedir.

Trabzon’un Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Trabzon ilinin toplam yüzölçümü 4.662 km2 olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 808.974’tür. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 1,32 artış gösteren ilde toplam 1071 kişilik bir artış olmuştur. Yapılan araştırmalara göre Trabzon’da sürekli nüfus artışı olduğu görülmüştür. 

Trabzon ilinin toplam 18 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra’dır. Trabzon’un nüfusu en yoğun ilçesi Ortahisar’dır. 

2019 yılındaki TÜİK verilerine göre 2019 yılında toplam 11.398 konut satışı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 935 adet satış işlemi yabancı uyruklu kişilere yapılan satışlardan oluşmaktadır.

Trabzon Değerleme Çalışmaları

İklimi  ve jeolojik oluşumu nedeniyle şehrin önemli geçim kaynakları tarım, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılığa dayanmaktadır. Başlıca tarım ürünleri; çay, patates, mısır, fındık, tütün, buğday ve fasulyedir. Hayvancılık olarak; sığır, koyun, kümes hayvanları ve kıl keçisi beslenmektedir.

Trabzon’da en çok konut ekspertiz, iş yeri değerleme, arsa, tarla ve fındık bahçesi değerleme ve diğer gayrimenkul değerleme hizmetleri verilmektedir.

Bu şehirde yapılacak gayrimenkul yatırım işlemlerinde gelecekte yaşanabilecek sıkıntılara mahal vermemek için Trabzon gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından ekspertiz raporu alınması tavsiye edilmektedir. 

Trabzon Gayrimenkul Değerleme Talep Formu