Bursa Gayrimenkul Değerleme

Bursa Gayrimenkul Değerleme

Bursa Gayrimenkul Değerleme

Bursa gayrimenkul değerleme, şehrin tarihi bir öneme sahip olması, sürekli gelişen bir şehir olması ve yatırıma açık olması sebebiyle yapılmaktadır. Çünkü Bursa geçmişte olduğu gibi günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Bu şehrin popüler olması, beraberinde yatırımlara yuva olmasını ve göç almasını sağlamaktadır. Roma dönemine ve Osmanlı dönemine tanıklık etmiş olan Bursa, kültür turizmi ile birlikte sanayisi, stratejik konumu ve fabrikaları sayesinde yılın her döneminde nüfus yoğunluğunu korumakta ve sürekli yoğunluğunu arttırmaktadır.

Bursa, Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biridir. Özellikle kumaş ve iplik sektörünün gelişmiş olması gibi bir durum söz konusudur. Ülke sanayiciliğine yön veren Bursa’da toplamda 13 organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Kumaş ve iplik sektörü dışında bu ilde makine sanayi, yan sanayi ve otomobil sanayi de oldukça gelişmiştir.

Bursa’nın değerini arttıran ve gelecekte de değerini daha çok arttıracak olan gelişmelerden bir tanesi de 2020 itibari ile yaşanmıştır. Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobilinin üretileceği haberinden ve üretilecek otomobilin prototipinin ilan edilmesinde sonra Bursa daha da önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü devlet yetkililerinin açıklamalarına göre yerli otomobilinin üretileceği sanayi ve fabrikaların bir kısmı Bursa’da yer alacaktır. Dolayısı ile sanayi ve fabrikalaşma açısından oldukça gelişmiş olan Bursa’da yerli otomobil üretimi sayesinde daha da fazla gelişme kaydedilecektir. Bu sebeple Bursa gayrimenkul değerleme çalışmaları ışığında, bu ilden emlak sahibi olmak şimdiden avantaj sahibi olunmasını sağlayacaktır.

Bursa’nın Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Bursa; İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra nüfus yoğunluğu anlamında en fazla orana sahip olan şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ilde nüfus, son on yılda sürekli olarak artış göstermektedir. Bu artışın sebepleri arasında şehrin bir sanayi şehri olması ve yaz kış kültür turizmine açık olması yer almaktadır. Bursa’da hizmet veren gayrimenkul değerleme firmamızın yapacağı çalışma ile bu şehirden gayrimenkul sahibi olmak, kısa vadede büyük kazançların elde edilmesine olanak tanımaktadır. Büyükşehirlerimiz arasında yer alan Bursa’nın yüzölçümü 10.813 km² olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 3.056.120’dir. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 20,36 oranında artış gösteren ilde toplam 61.599 kişilik bir artış olmuştur.

Toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Büyükorhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Orhaneli, Orhangazi, Osmangazi, Yenişehir ve Yıldırım’dır.

2019 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Bursa şehrinde 49.936 konut satışı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 2213 adet satış işlemi yabancı uyruklu kişilere yapılan satışlardan oluşmaktadır.

Bursa Emlak Sektörü

Coğrafi konum açısından oldukça önemli bir yerde yer alan Bursa, Avrupa’ya geçiş için ilk duraktır. Stratejik önemi ile birlikte gelişmiş sanayisi ile de ön plana çıkan Bursa, Dünya Yaşanabilir Şehirler listesinde yerini almaktadır. Bu özellikler nedeni ile Bursa’ya alt yağı yatırımları başta olmak üzere pek çok yatırım yapılmaktadır ve bu durum Bursa’nın emlak sektörü için de bir anlam ifade etmektedir. Turizm, ulaşım ve sanayi alanlarında her geçen gün gelişme kaydetmekte olan bu ilde yoğun olarak emlak talepleri oluşmaktadır. Dolayısı ile Bursa’da yılın her dönemi emlak sektörü canlı kalmaktadır. Gayrimenkul değerleme (ekspertiz) kriterleri çerçevesinde yapılan Bursa gayrimenkul değerleme çalışmaları, yükselmeye devam eden bir değer olarak Bursa’da avantaj sağlamaktadır. Türkiye ortalamasına göre yüzde 33 oran ile daha fazla gayrimenkul imalatı ve satışı gerçekleşen Bursa’da özellikle Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerine yoğun talep söz konusu olmaktadır. Bu ilçeleri Gemlik ve Yıldırım takip etmektedir. Fakat genel çerçevede Bursa’nın hemen hemen tüm ilçeleri için gayrimenkul değerleri yükselmektedir. Çünkü Bursa’da gayrimenkullerin fiyat artışına etki eden pek çok unsur bulunmaktadır ve bu unsurlara her yıl bir yenisi eklenmektedir.

Bursa Gayrimenkul Değerleme Çalışmaları

Bursa gayrimenkul değerleme çalışmalarının yoğun olarak yapıldığı bir ilimizdir. Nüfus artışının dikey yönlü olarak gerçekleşmesi sebebiyle sürekli olarak bir emlak ihtiyacı duyulmaktadır. Bu emlak ihtiyaçları, barınma ihtiyacının sağlanmasının yanı sıra yatırımlar için de söz konusu olmaktadır. Bursa ili sınırları içerisinde kazanç getirici bir yatırım yapmak isteyen kişi ya da kuruluşlar, gayrimenkul değerleme (ekspertiz) çalışmalarının sonuçlarına göre yatırım faaliyetlerini yönlendirmektedir. Bursa, konum olarak oldukça önemli bir yerdedir ve Türkiye için büyük önem arz eden bir metropol olan İstanbul’a yakınlığı sebebiyle de ön plana çıkmaktadır. Tüm koşulların göz önünde bulundurulmasıyla Bursa ili için Bursa gayrimenkul değerleme raporu ışığında hareket edilmesi gerekliliği gözler önüne serilmektedir. Günümüz koşullarında değer kazanan ve gelecekte de değer kazanılacağı yönünde güçlü verilerin bulunduğu lokasyonlar gayrimenkul değerleme hizmetlerinin alınması sonucunda ortaya konulabilmektedir. Bu sebeple, gayrimenkul değerlemesi yapmak fuzuli bir harcama değildir, aksine hak kayıplarının yaşanmaması adına gereklidir.

Bursa gayrimenkul değerleme çalışmaları çeşitli amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Hatta gayrimenkul değerleme firmaları tarafından verilen tüm ekspertiz hizmetleri Bursa’da uygulanmaktadır. Çünkü değerleme yapılan tüm emlak çeşitliliği Bursa’da fazlasıyla yer almaktadır. Bu anlamda Bursa, İstanbul ile yarışır durumdadır. Akaryakıt istasyonu değerlemesi, villa ve daire değerlemesi, kentsel dönüşüm değerlemeleri, proje değerlemeleri, otel ve motel değerlemeleri, iş yeri değerlemeleri gibi tüm değerleme çalışmaları Bursa için yapılabilmektedir.

Gayrimenkul değerleme çalışmaları ciddi çalışmalardır ve dolayısıyla bu çalışmaların alanında uzman, SPK tarafından lisanslandırılmış kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Günümüzde bireysel tüketicilerden, ticari tüketicilere ve finansal işletmelere kadar pek çok tüketici yatırımları öncesinde gayrimenkul değerlemesi yaptırmaktadır. Çünkü bu çalışmaların sonucunda alınan kararlarla yapılan yatırımlar son derece sağlıklı olmaktadır ve ilerleyen dönemlerde hak kayıpları yaşanmasının önüne geçmektedir. Dolayısı ile uzun vadede sorunsuz ve kazanç sağlayıcı bir yatırım yapmak isteyen kişiler değerleme çalışması hizmetinden faydalanmalıdır.

Bursa Gayrimenkul Değerleme Talep Formu