Edirne Gayrimenkul Değerleme

Edirne Gayrimenkul Değerleme

Edirne Gayrimenkul Değerleme

Edirne gayrimenkul değerleme çalışmaları, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarını barındırması, tarihi değerlere ev sahipliği yapması ve konumu nedeni ile oldukça büyük bir öneme sahiptir. Avrupa Birliği’ne üye ülkelere komşu olması yerli ve yabancı yatırımcı açısından da önem teşkil etmektedir. Stratejik öneme sahip Edirne ilinde gayrimenkul değerleme ekspertiz hizmetlerinden faydalanarak yatırım yapmak geleceğe dönük yatırımları korumak açısından tavsiye edilmektedir.

Bulunduğu konum sebebiyle 1300’lü yıllardan itibaren ticari anlamda da adından söz ettiren şehirlerden biri olmuştur. Yurtdışına açılan sınır kapıları olması sebebiyle ticari faaliyetler bölgede yoğun olarak görülmektedir. Edirne ilinde 5 sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar;

Kapıkule Sınır Kapısı

Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş ve çıkışın yapıldığı çoğunlukla karayolu kullanmayı tercih edenler tarafından kullanılmaktadır.

Hamzabeyli Sınır Kapısı

Türkiye’nin Bulgaristan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Tır gümrük faaliyetlerinin çoğunlukla yapıldığı bir sınır kapısıdır.

İpsala Sınır Kapısı

Türkiye’nin Yunanistan’a açılan sınır kapısıdır. Türkiye’nin önemli sınır kapılarından birisidir.

Pazarkule Sınır Kapısı

Türkiye’nin Yunanistan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Genellikle günübirlik geçişler için kullanılmaktadır.

Uzunköprü Sınır Kapısı

Türkiye’nin Yunanistan’a açılan demiryolu sınır kapısıdır. Özellikle demiryolu kullanımını tercih eden kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Edirne’nin ilk tarihi Orta Asya’dan göç edip bu topraklara yerleşen Traklar ile başlamaktadır. Ayrıca Osmanlı Devleti zamanından itibaren oldukça önemli bir konuma sahip olan illerimizden bir tanesidir. İstanbul’un fethine kadar Osmanlı Devleti’nin başkenti olarak kalmıştır. Bu sebeple şehirde tarihi öneme sahip oldukça fazla yer bulunmaktadır. Dolayısıyla Edirne ili zengin bir kültüre de sahiptir. Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii ve Meriç Köprüsü, Edirne ilinde bulunan bazı önemli yapılardandır.

Her sene Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı başında düzenlenen Kırkpınar yağlı güreşleri de Edirne’de düzenlenmektedir. Tarihi, festivali ve konumu dolayısıyla Edirne ili yaz, kış yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Gayrimenkul piyasası hareketli olan bu şehirde yaşanacak gayrimenkul değerleme raporu alınarak hak kayıplarının önüne geçilebilir ve alınacak gayrimenkulden maksimum kazanç sağlanabilmektedir. 

Edirne Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Edirne’nin toplam yüz ölçümü 6.145 km2 olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 413.903’tür. Bir önceki yılın verilerine göre binde 5,75 oranında artış gözlemlenen ilde toplam 2.375 kişilik bir artış olmuştur. Edirne ilçesinin toplam 9 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Merkez, Süloğlu ve Uzunköprü’dür. Nüfusu en yoğun ilçeler; Merkez ilçe, Keşan ve Uzunköprü’dür.

2019 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Edirne şehrinde 6.630 konut satışı gerçekleşmiştir. 

Edirne, Marmara Bölgesi’nde Bulgaristan ve Yunanistan sınırında yer almakta olup, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan karayolu üzerinde yer alan bir sınır şehri olması dolayısıyla Türkiye’nin önemli şehirlerinden bir tanesidir. 

Edirne Emlak Piyasası

Şehrin genel olarak geçim kaynağı tarım ve tarım ürünlerini işleyen fabrikalardan sağlanmaktadır. Sanayi Merkez ve Uzunköprü ilçelerinde ağırlıklı ölçüde gelişmiştir. Enez ilçesi turistik olarak rağbet gören ilçelerden bir tanesidir. Ege Denizi’ne kıyısı olmasından dolayı da turizm konusu şehrin ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Saros Körfezi oldukça temiz ve ipek gibi kumlarla kaplı bir sahil şerididir. Yaz aylarında turistik olarak oldukça rağbet görmektedir.

Hızlı tren ile İstanbul arası seyahat süresinin 45 dakikaya inmesi şehirde yer alan gayrimenkul değerlerinde artışa sebep olmuştur. Bu sebeple Edirne’nin nüfusu düzenli olarak artış göstermektedir.

Bu şehirde yapılacak olan emlak yatırımlarının ederinde gerçekleşmesi Edirne gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından hazırlanacak değerleme raporu alınarak gerçekleştirilebilmektedir.

Edirne Gayrimenkul Değerleme Talep Formu