Erzurum Gayrimenkul Değerleme

Erzurum Gayrimenkul Değerleme

Erzurum Gayrimenkul Değerleme

Erzurum gayrimenkul değerleme işlemleri, SPK tarafından lisans belgesi verilmiş gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapıldığında kişilere ve kurumlara fayda sağlamaktadır. Doğu Anadolu’nun en büyük kentlerinden olan Erzurum’un, MÖ 4900 yıllarında kurulduğu düşünülmektedir. Bölge tarihi boyunca Hurriler, Asurlar, Kimmerler, İskitler hakimiyet kurmuşlardır. Coğrafi koşullarının uygun ve elverişli olmasının yanı sıra, çok önemli medeniyet ve uygarlık merkezi olarak bilinen yerlere olan yakınlığı sayesinde Erzurum, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olmuştur. Höyük, Sos Höyük, Karaz, Pulur ve Güzelova buluntuları, İlk Tunç Çağı Karaz kültürünün merkezi konumunda gözükmektedir. Osmanlı Dönemi’nde bir eyalet merkezi olarak çok gelişme gösteren Erzurum, Trabzon-Tebriz ticaret yolu üzerinde olması ve kalesi sebebiyle büyük bir öneme sahiptir.

Erzurum, kültürü ve doğal güzellikleri ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden birisidir. Günümüzde kış turizminin geliştiği Palandöken, şehre yerli ve yabancı turistleri çekmekte, şehrin ekonomik olarak gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yalnızca yurtdışından gelen turistler için değil, ülkemizin diğer şehirlerinden gelen yerli turistler açısından da dikkat çeken bir şehirdir.

Gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteleri ile her yaştan kesimin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Erzurum şehrini insanlara tanıtmak, bölgeye hem yerli turist hem de yabancı turist çekerek gayrimenkul satışların artmasına olanak sağlamaktadır. Erzurum’da hizmet veren gayrimenkul değerleme ve danışmanlık firmamızın hazırlayacağı rapor ile bu şehirden gayrimenkul sahibi olmak, kısa vadede büyük kazançların elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Erzurum’un Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

1993 yılında büyükşehirlerimiz arasına katılan Erzurum’un yüzölçümü 25.066 km² olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 762.062’dir. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 7,56 oranında azalma gösteren ilde toplam 5.786 kişilik bir düşüş olmuştur.

Toplam 20 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere ve Yakutiye’dir. Erzurum’da nüfus yoğunluğu en fazla olan ve en çok yatırım yapılan ilçeleri Yakutiye, Palandöken ve Aziziye ilçeleridir.

2019 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Erzurum şehrinde 8.791 konut satışı gerçekleşmiştir.

Erzurum Emlak Piyasası

Genel anlamda ekonomisini tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi unsurları oluşturmaktadır.  Şehirde 2 adet organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Oltu ilçesinde çıkarılan ve yarı kıymetli maden sayılan oltu taşı ve bu taştan yapılan hemen her malzeme, bölge insanı ve esnafı için önemli geçim kaynağıdır. Ayrıca şehirde yapılan yatırımların her geçen gün arttığı bir şehirdir. Şehirde üniversitenin yer alması, sanayi kuruluşlarının olması ve ticaretin gelişmiş olması her geçen gün daha fazla göç almasına neden olmaktadır. Günden güne gelişerek sanat, kültür ve ticaret ve sanayi merkezi haline gelmiştir. Dolayısı ile barınmayı karşılayacak olan konutlara ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu çerçevede Erzurum’da emlak yatırımları planlı şekilde gerçekleştirilmelidir. Doğru zamanda, doğru konumda yapılacak gayrimenkul satışı, alışı ya da teminatı durumunda yaşanacak hak kayıplarının önüne geçebilmek için Erzurum gayrimenkul değerleme çalışması yapılması tavsiye edilmektedir.

Erzurum Gayrimenkul Değerleme Talep Formu