Muğla Gayrimenkul Değerleme

Muğla Gayrimenkul Değerleme

Muğla Gayrimenkul Değerleme

Muğla gayrimenkul değerleme çalışmaları, turizm açısından oldukça büyük bir öneme sahip olan bu şehirde gerçekleştirilecek olan gayrimenkul alımlarının ve satışlarının ederinde yapılmasını sağlamaktadır. Muğla, deniz kıyıları ile Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip olan bir şehrimizdir. Sahillerinin güzelliği dolayısıyla ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Birbirinden farklı ve uzun plajlarının yanı sıra Antik Karya bölgesinin en eski yerleşim yeri olmasından dolayı tarihi kalıntılar açısından da son derece zengindir. Doğası, iklimi, sosyal yaşam alanları şehrin yaşanabilirlik kalitesini yükseltmekte olup bu sayede Muğla’nın nüfusu her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Yaz aylarında turizm sezonu açılırken milyonlarca yerli ve yabancı turist de bu bölgeye gelerek tatil yapmaktadır. Dolayısı ile barınmayı karşılayacak olan konutlara ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu çerçevede Muğla’da yapılan gayrimenkul yatırımları planlı şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sebeple gayrimenkullerin alım satım işlemleri öncesinde Muğla gayrimenkul değerleme çalışmalarının yapılması, risk analizlerinin gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır.

Muğla ‘nın Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Muğla’nın toplam yüzölçümü 12.654 km² olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 983.142’dir Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 16,05 oranında artış gözlemlenen ilde toplam 15.655 kişilik bir artış olmuştur. Muğla ilinin toplam 13 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan’dır. Nüfusu en yoğun ilçeler; Bodrum, Fethiye ve Milas’tır.

2019 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Muğla şehrinde 18.484 konut satışı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 957 adet satış işlemi yabancı uyruklu kişilere yapılan satışlardan oluşmaktadır.

Muğla Emlak Piyasası

Turizm ve tarıma dayalı ekonomiye sahip olan Muğla, arıcılıkta Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biridir. Maden yatakları açısından zengin olmakla birlikte mermercilik açısından da önemli bir merkez konumundadır. Şehre yapılan yatırımlar ile ülkedeki turizmi geliştirme çalışmaları ele alındığında Muğla şehrinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Turizmin gelişmiş olması gayrimenkul piyasasında oldukça hareketlilik yaşanmasına, gayrimenkullerin her geçen gün değer kazanmasına neden olmaktadır.

Muğla ilinde yoğun olarak konut ekspertizi, otel değerleme, ticari iş yeri değerleme ve benzin istasyonu değerleme çalışması yapılmaktadır. Muğla’da yatırımların devam etmesi, henüz gelişmemiş ve gayrimenkul alanında yatırım yapılmamış olan alanların, ilçelerin önem kazanmasını sağlamaktadır. Muğla gayrimenkul değerleme çalışması ile doğru zamanda, doğru bölgede, geleceğe dönük analizler yapılması alım ya da satım yapan kişilerin maddi açıdan kazançlı çıkmasını sağlamaktadır.

Muğla Gayrimenkul Değerleme Talep Formu