Diyarbakır Gayrimenkul Değerleme

Diyarbakır Gayrimenkul Değerleme

Diyarbakır Gayrimenkul Değerleme

Diyarbakır gayrimenkul değerleme şehrin teşvik etkisiyle yatırıma açık olması, tarihi geçmişi, şehirdeki emlak hareketliliği, günümüzde ve gelecekte sahip olacağı değerler çerçevesinde analiz edilmesi amacı ile yapılmaktadır. Tarihi geçmişi Yontma Taş ile Mezolitik devirlere dayanan Diyarbakır ili, Mezopotamya ile Anadolu Bölgesi arasında kalmasından dolayı birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple şehirde oldukça fazla tarihi yapı bulunmaktadır.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan Diyarbakır Kalesi veya bir diğer bilenen adıyla Diyarbakır Surları UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya mirası olarak tescil edilmiştir. Çin Seddi ve İstanbul Surları’ndan sonra dünyanın en uzun surların biri olarak kabul edilmektedir. Ergani ilçesinde yakınlarında Çayönü Tepesi kazı çalışmalarında göçebelikten yerleşik yaşama geçişin izleri bulunmuş ve bu gelişme aşamaları ile önemli bulgular elde edilmiştir.

Diyarbakır’ın köklü bir geçmişe sahip olması, konumu ve tarihi yapıları barındırması sebebiyle iç ve dış turizmi canlandırmak amacıyla bölgesel teşvikler verilmektedir. Yapılan yatırımlar ve turizmi canlandırma konusunda atılan adımlar ile birlikte şehirdeki gayrimenkul piyasasının da hareketlenmesi amaçlanmaktadır. Dolayısı ile gerçek kişi, tüzel kişi, şirketler veya kuruluşlar tarafından yapılacak olan gayrimenkul alım ve satım işlemleri için SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından düzenlenmiş değerleme raporu almak kısa ve uzun dönemde fayda sağlamaktadır.

Diyarbakır’ın Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Diyarbakır, Türkiyenin en kalabalık onikinci şehridir. Büyükşehirlerimiz arasında yer alan Diyarbakırin yüzölçümü 15.355 km² olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 1.732.396’dır. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 13,73 oranında artış gösteren ilde toplam 23.957 kişilik bir artış olmuştur. Toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir’dir. 2020 yılında TÜİK verilerine göre Diyarbakır ilinde 19.333 konut satışı gerçekleşmiştir.

Diyarbakırin en yoğun nüfusa sahip olan ve dolayısıyla yatırım alan ilçeleri, Bağlar ve Kayapınar olarak sıralanmaktadır. Tarih boyunca jeopolitik açıdan önemli bir konumda yer alan Diyarbakır ilinde en çok konut alım satım işlemleri Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde gerçekleşmektedir.

Diyarbakır Gayrimenkul Değerleme Çalışmaları

Diyarbakırda gerçekleşen ekspertiz işlemlerinde gayrimenkulün konumu, altyapı çalışmaları ve bölgede sorun olup olmadığı gibi durumlar değerlemeyi etkileyen faktörlerdir. Şehrin yatırım özelliklerinin dışında tarihi geçmişi de değerleme çalışmaları esnasında önem arz etmektedir. Teşvik paketleri sayesinde şehre yapılan yatırımlar artmakta ve iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. İş gücüne ihtiyaç olması dolayısıyla şehre tersine göç olmaktadır. Bu durum gayrimenkul ihtiyacının artmasına da sebep olmaktadır.

Gayrimenkullerin değerinde alınıp satılması, yatırımların doğru bir şekilde yapılması için Diyarbakır gayrimenkul değerleme uzmanlarımızdan hizmet alınması tavsiye edilmektedir. Böylece gelecek dönemlerde yaşanacak maddi ve maddi kayıpların önüne geçilebilmesi hedeflenmektedir.

Diyarbakır Gayrimenkul Değerleme Talep Formu