Ankara Gayrimenkul Değerleme

Ankara Gayrimenkul Değerleme

Ankara Gayrimenkul Değerleme

Ankara gayrimenkul değerleme, Ankara’da bulunan taşınmaz üzerinde yapılacak olan çeşitli işlemlerin ve yatırımların en faydalı şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ankara, yakın ve uzak geçmişiyle tarihi öneme sahip şehirlerden biridir. Anadolu’nun ortasında yer almasından dolayı imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi olarak Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan kuzey kesimleri hariç, şehrin büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır.

Ankara’nın Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve İstanbul ilinden sonra ek kalabalık ikinci şehridir. 1984 yılında aldığı göçler ile birlikte büyükşehir olmuştur. Ankara’nın yüzölçümü 25.632 km² olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 5.639.076’dır. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 24,25 oranında artış gösteren ilde toplam 135.091 kişilik bir artış olmuştur. Toplam 25 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kahraman kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle’dir. Nüfusun en yoğun olduğu ilçeler; Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Etimesgut ve Sincan’dır. Nüfusun en az olduğu ilçe ise Evren’dir.

2019 yılı TÜİK verilerine göre Ankara ilinde 132.486 konut satışı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 2539 adet satış işlemi yabancı uyruklu kişilere yapılan satışlardan oluşmaktadır.

Ankara, bilindiği üzere memurlar şehri olarak anılmaktadır. Bu ilin memurlar şehri olarak anılmasının en önemli nedeni; Ankara’da bulunan devlet kurum ve kuruluşlarının fazla olmasıdır. Ayrıca Ankara, üniversitelerinin çokluğu sebebiyle öğrenci şehri olarak da bilinmektedir.  Şehirde yer alan üniversitelerin bir bölümü, Avrupa’nın ve dünyanın en önemli üniversiteleri arasında gösterilmektedir. 

Ankara yalnızca konut gayrimenkullerin yoğunlukta olduğu bir şehir değildir. Bu şehirde merkez yerleşim yerlerinin dışında kalan ilçelerde arazi ve arsa, merkezlerde ise alışveriş merkezi gibi taşınmazların alım satımı da yapılmaktadır. Ayrıca, kentsel dönüşüm anlamında da Ankara büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bu şehir, hayatın her daim canlı olduğu ve gelecekte de canlı olacağı bir şehirdir. Bu sebeple gayrimenkul alımı ve satımı yaparken Ankara gayrimenkul değerleme çalışmalarının yapılması oldukça önemlidir.

Ankara Değerleme Çalışmaları

Ankara, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmasında 39 sanayi kuruluşu ile İstanbul’dan sonra en çok firması bulunan ikinci şehirdir. Savunma sanayisi, makine üretimi, metal sanayi, gıda, tekstil, mobilya, şekercilik ve matbaacılık üretim açısından önemli iş kolları arasında yer almaktadır. Savunma sanayisi, yazılım ve elektronik sektörlerinde Türkiye’nin başında gelir.

Anadolu şehirlerinden sürekli göç alması, yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım yapmak istemesi, sanayisinin gelişmiş olması, üniversitelerinin uluslararası düzeyde üne sahip olması ve diğer nedenlerden dolayı sürekli olarak bir gayrimenkul ihtiyacı bulunmaktadır. Emlak piyasasının oldukça canlı olduğu Ankara’da gayrimenkul yatırımlarının, satışlarının ve alımlarının hak kaybı yaşanmadan gerçekleşebilmesi içi Ankara gayrimenkul değerleme çalışmaları yoğun olarak yapılmaktadır.

Ankara Gayrimenkul Değerleme Talep Formu