Kocaeli Gayrimenkul Değerleme

Kocaeli Gayrimenkul Değerleme

Kocaeli Gayrimenkul Değerleme

Kocaeli gayrimenkul değerleme çalışmaları kapsamında şehrin tarihi yapısı, ekonomisi, sağlık düzeyi, turizmi ve ulaşımı etkili olmaktadır. Önemli şehirler arasında yerini alan Kocaeli, büyük metropollere yakınlığı, Karadeniz ve Marmara bağlantısının bulunması sebebi ile gelişmeye devam ederek gelecek vaat etmektedir. Farklı alanlarda ön plana çıkmayı başaran şehri yatırımcılar da değerlendirmeye almaktadır. Geleceğe yönelik doğru adımları atmak ve Kocaeli’nde emlak sahibi olmak yatırıcımlar için avantajlı bir hal almaktadır. Ülkenin en büyük sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olması gayrimenkul değerleme çalışmalarını etkilemektedir.

Türkiye’nin en kalabalık 10., Marmara Bölgesi’nin ise 3. şehri olan Kocaeli, Türkiye imalat sanayisinde oldukça önemli bir paya sahip olup aynı zamanda ticaret şehridir. Şehirde 13 organize sanayi bölgesi, 3 teknopark ve 2 serbest bölge bulunmaktadır. Şehrin bu gelişmişlik seviyesi ve üretim merkezi konumunda yer alması dışarıdan göç almasına neden olmaktadır. Sürekli göç alması sebebiyle de barınmayı karşılayacak olan konutlara ihtiyaç giderek artmaktadır. 

Bu çerçevede konut satışları da yükseliş göstermektedir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından görevlendirilmiş olan gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından yapılacak gayrimenkul değerleme çalışması ile yatırım işlemlerinin gerçekleşmesi, kurum ya da kişilerin kazançlı çıkmasını sağlamaktadır.

Kocaeli Şehrinin Özellikleri

1993 yılında büyükşehir olan Kocaeli’nin yüzölçümü 3.397 km2 olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 1.953.035’tir. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 24,17 oranında artış gösteren ilde toplamda 46.644 kişilik bir artış olmuştur.

Toplam 12 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Kartepe ve Körfez’dir. 2019 yılı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Kocaeli şehrinde 31.207 konut satışı gerçekleşmiştir.

Kocaeli ili Marmama Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli bölümünde yer almaktadır. Asya ve Avrupa’yı bağlayan önemli kara, deniz ve demiryolu ulaşım ağlarının merkezinde bulunan şehirde doğal liman olan İzmit körfezi bulunmaktadır. Kocaeli şehrinin genel olarak özellikleri şu şekildedir;

Sanayide ön plana çıkmıştır.

Ticarette ön plana çıkmıştır.

Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra en gelişmiş şehirdir.

Sağlık sektöründe gelişmiştir.

Ulaşımda gelişmiştir.

Gelişmiş ticaret imkanlarına sahiptir.

Farklı alanlarda gelişerek ön plana çıkan Kocaeli, gayrimenkul değerleme çalışmaları kapsamında incelendiği sürece yatırım için uygun bir yerdir.

Kocaeli Emlak Sektörü

Kocaeli emlak piyasasının canlı olduğu bir şehirdir. Bu şehir yalnızca ticaret ve sanayi alanında gelişme göstermemekte, aynı zamanda üniversite şehri olduğu için de emlak alanında bir öneme sahip olmaktadır. Hem üniversitenin varlığı hem de sanayi kuruluşlarının şehirdeki varlığı nedeniyle Kocaeli emlak piyasası oldukça canlıdır. Kocaeli gayrimenkul değerleme çalışmaları kapsamında şehrin emlak sektöründe son üç yılda yükseldiği görülmektedir. Gölcük, Kartepe, İzmit, Gebze ve Başiskele yatırım yapılan ilçelerde öne çıkmaktadır.

Sanayileşmede, tarımda, ulaşımda ve turizmde ön plana çıkmayı başaran, sanayi kenti olarak da bilinen ilde konut satışları önemli bir yere sahiptir. Sürekli gelişim içerisinde olan Kocaeli’nin yatırımcılar için büyük bir avantaj sağlaması, şehirde yer alan gayrimenkullerin her geçen gün değerlenmeye devam etmesi beklenmektedir.

Kocaeli Gayrimenkul Değerleme Talep Formu