Şanlıurfa Gayrimenkul Değerleme

Şanlıurfa Gayrimenkul Değerleme

Şanlıurfa Gayrimenkul Değerleme

Şanlıurfa gayrimenkul değerleme çalışmaları Şanlıurfa’da gerçekleşen emlak hareketliliklerinin saptanması ve karlı işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Şanlıurfa, ülkemizin tarihi önem taşıyan şehirlerinden biridir ve tarihsel süreçte pek çok uygarlığa yurt olması bu şehrin değerinin artmasını sağlamıştır. Bu şanlı şehir, peygamberler şehri olarak da bilinmektedir.

Şanlıurfa, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan bir kapısı konumunda bulunmakta olup GAP bölgesinin en önemli ve bölgedeki en büyük nüfusa sahip ikinci şehridir. GAP projesi kapsamında Şanlıurfa’ya ciddi yatırımlar yapılmış ve bu durum bölgedeki emlak piyasasını da hareketlendirmiştir. Yapılan en önemli yatırım ise GAP Uluslararası Kargo Havaalanı olarak bilinmektedir.

Şanlıurfa’da gerçekleşen ekspertiz işlemlerinde şehrin yatırım özelliklerinin dışında tarihi özellikleri de değerlendirme aşamasında dikkate alınmaktadır. Şanlıurfa gayrimenkul değerleme çalışmalarının ışığında söz konusu gayrimenkullerin değeri her açıdan ele alınabilmektedir.

Şanlıurfa Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Şanlıurfa’nın toplam yüzölçümü 19.242 km² olup, Türkiye’nin en büyük yedinci ilidir. 2012 yılında büyükşehir olmuştur. 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 2.073.614’tür. Bir önceki yılın nüfusuna göre 37.805 kişilik bir artış olmuştur. Şanlıurfa’nın toplam 13 ilçesi bulunmaktadır.  Bu ilçeler; Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç ve Viranşehir’dir. 2019 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Şanlıurfa şehrinde 22.700 konut satışı gerçekleşmiştir. 

Şanlıurfa’nın en yoğun ilçeleri Haliliye, Eyyübiye, Siverek ve Karaköprü olarak sıralanmaktadır. UNESCO tarafından 2011 yılında Dünya Mirası geçici listesine alınan, 2018’de kalıcı listeye giren, dünya tarihinde bilinen bazı gerçeklerini değiştiren Göbeklitepe Şanlıurfa ilinde yer almaktadır.

Tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan Şanlıurfa ilinde başta tarım olmak üzere, turizm, hayvancılık ve sanayi ürünleri üzerine ekonomik faaliyetler yapılmaktadır. Yapılan devlet yatırımları, altyapı çalışmaları ve yabancı yatırımlar devam etmektedir. Tarihi geçmişi ve mutfağı sayesinde şehre yurt içi ve yurt dışından ziyaretçiler gelmekte, yatırım yapmaktadır. Dolayısı ile Şanlıurfa gayrimenkul değerleme çalışmalarının analiz sonuçlarına göre gayrimenkul alımı ya da satımı yapmak için uygun bir dönemde olunduğu görülmektedir.

Şanlıurfa Emlak Sektörü

Şanlıurfa ilinde yoğun olarak yapımı gerçekleştirilen değerleme çalışmaları; konut ekspertizi, imarlı arsa ve imarsız arsa değerleme, tarla değerleme, sanayi tesisi değerleme, ticari nitelikte iş yeri değerleme ve akaryakıt istasyonu değerlemedir.

Bu gayrimenkul değerleme çalışmaları, mevzuata göre gerçekleştirilmekte olup bu çalışmayı yapmakla görevlendirilmiş olan uzmanlar, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslandırılmıştır. SPK tarafından lisanslandırılan Şanlıurfa gayrimenkul değerleme uzmanları sayesinde gayrimenkul satışları ve gayrimenkul yatırımları doğru şekilde yapılabilmektedir. Çünkü Şanlıurfa’da yer alan konutlar, arsalar, tarla ve diğer gayrimenkuller yalnızca sahip olduğu özellikler çerçevesinde değil, çevrede bulunan değerlerin de katkıları aracılığı ile fiyatlandırılmaktadır. Bir gayrimenkulün hem tarihsel, hem yatırımsal, hem de stratejik olarak değerinin net ortaya çıkabilmesi için firmamız tarafından ekspertiz hizmeti alınması önerilmektedir.

Şanlıurfa Gayrimenkul Değerleme Talep Formu