Konya Gayrimenkul Değerleme

Konya Gayrimenkul Değerleme

Konya Gayrimenkul Değerleme

Konya gayrimenkul değerleme çalışmaları Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu ilde titizlikle, tarihin kattığı önem dikkate alınarak yürütülmektedir. İç Anadolu Bölgesinde yer alan, çevresinde Ankara, Aksaray, Eskişehir, Afyon, Isparta, Antalya, Karaman, Mersin ve Niğde şehirleri bulunmakta olup Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahitir.

Konya, ülkemizin tarihsel ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan şehirlerinden biridir. Tarihsel süreçte pek çok uygarlığa yurt olması ve devletlere başkentlik yapması bu şehrin değerinin artmasını sağlamıştır. UNESCO tarafından 2012 yılında Dünya Mirası listesine alınan, Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri Çatalhöyük, Konya ilinde, şehrin güneybatısında yer almaktadır.

Tarihi geçmişi, kültürü, tarihi kişiliklerin ebedi istirahatgahlarına ev sahipliği yapması ve mutfak güzelliği dolayısı ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Alaeddin Camii, Alaeddin Tepesi, Mevlana Türbesi (Müzesi), Aya Elenia Kilisesi ve Çatalhöyük şehrin en çok gezilen yerlerindendir.

Geçmişte olduğu gibi şehre gelip beğenen yerli ve yabancı turistler yatırım yapmaktadır. Araştırmadan yapılan yatırımlar maddi ve manevi kayba sebep olmaktadır. Bu yüzden gayrimenkul yatırımı yapmadan önce Konya gayrimenkul değerleme hizmetine başvurularak olası sorunların önüne geçilmesi önerilmektedir.

Konya Şehrinin Özellikleri

Konya’nın toplam yüzölçümü .40.838 km2 olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 2.232.374’tür. Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 12,1 oranında artış gösteren ilde toplam 26.765 kişilik bir artış olmuştur. Yapılan araştırmalara göre Konya’da sürekli olarak nüfus artışı olduğu tespit edilmiştir. 

Konya ilinin toplam 31 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Ahırlı, Akören, Akşehir, Altıntekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük, Yunak’tır. Konya’nın nüfusu en yoğun ilçeleri Selçuklu, Meram ve Karatay olarak sıralanmaktadır. 2019 yılında TÜİK verilerine göre 2019 yılında toplam 34.614 konut satışı gerçekleştirilmiştir. 

Türkiye’nin buğday ambarı olarak bilinen Konya’da nüfusun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ve özel sektör tarafından oluşturulan sanayi sitelerine yapılan yatırımlar ile şehirde sanayi de oldukça gelişmiştir. Türkiye’nin tuz ihtiyacının bir kısmının karşılandığı, ülkemizin en büyük üçüncü gölü olan Tuz Gölü’nün bir kısmı bu ilde yer almaktadır. Gelişmiş ekonomiye sahip Konya, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Konya Emlak Sektörü

Konya ilinde yoğun olarak yapımı gerçekleştirilen gayrimenkul ekspertiz çalışmaları; konut değerleme, imarlı arsa ve imarsız arsa değerleme, tarla değerleme, sanayi tesisi değerlemeticari iş yeri değerleme ve akaryakıt istasyonu değerlemedir.

Konya gayrimenkul değerleme çalışmaları, alanında tecrübeye sahip değerleme uzmanları, bir diğer adıyla gayrimenkul eksperleri tarafından değerleme yöntemleri esas alınarak günümüzde ve gelecekte sahip olacağı özellikler ile birlikte, tarihi önemi, çevresinde bulunan değerlerin katkıları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Konya Gayrimenkul Değerleme Talep Formu