Samsun Gayrimenkul Değerleme

Samsun Gayrimenkul Değerleme

Samsun Gayrimenkul Değerleme

Samsun gayrimenkul değerleme çalışmalarında Samsun’da yer alan gayrimenkullerin günümüzde olan değerini ve ilerleyen yıllarda sahip olacağı değeri belirleme çerçevesinde analiz edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Gayrimenkul ekspertiz işleminde şehrin tarihi yapısı, ekonomisi, sağlık düzeyi, turizmi ve ulaşımı da etkili öneme sahiptir.

Tarihi geçmişi Eski Taş Devrine kadar uzanan Samsun’un ülkemizce çok büyük önemi vardır. Türkiye’nin kurulmasına dek uzanan süreçte başta rol almış, tarihin seyrinin değişmesinde öncülük etmiştir. Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Karadeniz’e kıyısı bulunan Samsun,  Atatürk’ün şehri diye de anılmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde bilinen en eski yerleşim bölgesi olması, imparatorluk ve krallıklarca fethedilmesinden dolayı Samsun tarihi kalıntılar açısından da son derece zengindir. Doğası, iklimi, sosyal yaşam alanları şehrin yaşanabilirlik kalitesini yükseltmekte olup bu sayede nüfusu her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Samsun, sanayi, ticaret, eğitim, öğretim, ulaşım ve ekonomik açılardan Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehridir. Şehre yapılan yatırımların her geçen gün fazlalaştığı, gayrimenkul alım satımlarında hareketlilik olduğu dikkat çekmektedir. Yapılacak gayrimenkul yatırımları ya da satışları öncesinde alınacak Samsun gayrimenkul değerleme raporu ile ileride yaşanacak hak ve kayıpların önüne geçilerek maksimum kazanç sağlanması hedeflenmektedir.

Samsun’un Bölgeleri ve Şehir Özellikleri

Samsun’un toplam yüzölçümü 9.725 km² olup, 2019 yılı sonundaki verilere göre nüfusu 1.348.542’dir Bir önceki yılın nüfusuna göre binde 9,56 oranında artış gözlemlenen ilde toplam 12.826 kişilik bir artış olmuştur. Samsun ilinin toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; 19 Mayıs, Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Ladik, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü ve Yakakent’tir. Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık ili olan Samsun’un nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçeleri, İlkadım, Atakum ve Bafra’dır.

2019 yılında TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Samsun şehrinde 24.562 konut satışı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 885 adet satış işlemi yabancı uyruklu kişilere yapılan satışlardan oluşmaktadır.

Samsun Emlak Piyasası

Coğrafi konumu ve Karadeniz’e açılan önemli bir limana sahip oluşu şehrin gelişmişliğinde rol almıştır. Samsun’da tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayi gelişmiştir. Şehirde 6 organize sanayi bölgesi ile birlikte 1 adet serbest ticaret bölgesi bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk ilaç fabrikası da Samsun’da kurulmuş olup günümüzde hizmete devam etmektedir.

Samsun ekonomik olarak gelişmişliğin yanı sıra eğitim ve öğretim alanında da gelişmiştir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Son dönemlerde yurt içi ve yurt dışında şehrin tanıtımı yapılarak turizmi canlandırma çalışmaları ile şehre daha fazla turist çekilmeye çalışılmaktadır. Karadeniz’de plaj turizmi yerine, doğa turizmi, kültür turizmi ve sağlık turizmi yapılmaktadır.

Samsun’a yapılan yatırımlar ve şehrin gelişmişliği göz önüne alındığında şehrin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Çevre illerde göç alması gayrimenkul piyasasında hareketlilik yaşanmasına, gayrimenkullerin her geçen gün değer kazanmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile barınmayı karşılayacak olan konutlara, yeni iş yerlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu çerçevede Samsun’da yapılan gayrimenkul yatırımları planlı, maksimum kazanç elde edilecek şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sebeple gayrimenkullerin alım satım işlemleri öncesinde firmamızdan Samsun gayrimenkul değerleme hizmeti alınması önerilmektedir.

Samsun Gayrimenkul Değerleme Talep Formu